Cube Bikes Supreme Hybrid Deluxe Slt 600 2026
Pricing
Finance* from £103.21 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
- Cycle 2 work Discounted Bikes
- How long will delivery take
- How To Assemble Your New Bike
- Discount Code
| Model Year | 2026 |
|---|---|
| Options | EE 46 cm metalblue/reflex Out of Stock EE 50 cm metalblue/reflex In Stock To Order EE 54 cm metalblue/reflex In Stock To Order EE 58 cm metalblue/reflex Low Stock To Order |
| Style | staying safe on your bike in the city can be a job in itself, but we've made it a little bit easier. The Supreme Hybrid Deluxe SLT makes use of Shimano's powerful 4-piston hydraulic disc brakes, with Bosch's clever anti-lock system at the front ensuring it's almost impossible to lose control, even under heavy braking. With the powerful Bosch CX drive unit, a 600Wh battery and a clean, quiet and low-maintenance Gates belt driving the stepless Enviolo Heavy Duty hub gears, it's easy to arrive at your destination fresh and relaxed. There's a comfortable air-sprung Suntour suspension fork, a parallelogram suspension seatpost and an adjustable stem. Throw in the included Semi Integrated Carrier 2.0, mudguards, kickstand and lighting system, and it's all you need for carefree urban cycling. Frame descriptionThe devil is always in the detail. With the Supreme Hybrid frame, Bosch's Performance CX motor provides quiet and smooth pedal assistance up to 100Nm. The 600Wh Bosch PowerTube battery is stowed neatly inside the down tube, while Smooth Welding complements the frame's clean, almost organic lines. Integrated Cable Routing and X-Connect keep wires and cables out of sight and out of harm's way. There's a wide range of sizes from 46cm to 58cm, so everyone should be able to find their ideal fit. The Semi-Integrated Carrier 2.0 is equal parts neat and sturdy, giving you a solid platform on which to carry... well, whatever you need. And we added mudguards, a full lighting system and a kickstand, so you really are all set. The devil is always in the detail. With the Supreme Hybrid frame, Bosch's Performance CX motor provides quiet and smooth pedal assistance up to 100Nm. The 600Wh Bosch PowerTube battery is stowed neatly inside the down tube, while Smooth Welding complements the frame's clean, almost organic lines. Integrated Cable Routing and X-Connect keep wires and cables out of sight and out of harm's way. There's a wide range of sizes from 46cm to 58cm, so everyone should be able to find their ideal fit. The Semi-Integrated Carrier 2.0 is equal parts neat and sturdy, giving you a solid platform on which to carry... well, whatever you need. And we added mudguards, a full lighting system and a kickstand, so you really are all set. |
| Frame | Aluminium Superlite, Comfort Ride Geometry, Premium Comfort And Safety, Semi-Integrated Carrier, Fully Integrated Battery, Advanced Internal Cable Routing |
| Forks | SR Suntour NCX32, D LO Air, 50mm |
| Chainset | ACID Trekking Hybrid, 50T Crankset chainring sizes: 50T |
| Freewheel | Gates Rear Sprocket E9 CDX, 24T |
| Headset | ACROS AZF-1035, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), HIC |
| Stem | CUBE Comfort Stem Pro, 31.8mm, Adjustable |
| Handlebars | CUBE Comfort Shape Bar |
| Rims | CUBE EX25, 32H, Disc, Tubeless Ready |
| Front Hub | Shimano HB-QB400, QR. 6-Bolt |
| Rear Hub | Enviolo Heavy Duty Automatiq, 135mm |
| Tyres | Schwalbe Marathon Efficiency, RaceGuard, 50-622 |
| Saddle | ACID Shen Pro |
| Seatpost | SR Suntour NVX, 31,6mm |
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Grips | ACID Travel Comfort |
| Miscellaneous | Front light: ACID Front Light PRO-E 150 X-Connect, 12V, DC Rear light: ACID Mudguard Rear Light PRO-E, 12V, DC Kickstand: ACID FM Pure Kickstand Mudguard: ACID 50 BB-Mount Bell: Knog Oi Carrier: ACID SIC 2.0 RILink |
| Brakes | Shimano BR-MT420 ABS, Hydr. Disc Brake (180) |
| Motor | Bosch Drive Unit Performance Line CX max. 100Nm (BDU38) |
| Battery | Bosch PowerTube 600 |
| Display | Bosch Kiox 500 Remote: Bosch LED Remote |
Our Click & Collect service offers all the benefits of shopping online combined with specialist personal retail experience in one of our stores. Simply order your items, select Click & Collect and pick up your item at a time that's convenient for you. Best of all the service is completely FREE! and often you can take advantage of our valuable in store promotional offers.
1. Add your items to your basket2. Go to the checkout
3. Choose the store of your choice from the drop down delivery menu
4. Make the payment through our secure checkout
5. Wait for a collection email/phone call from our team
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
When can I collect my order?
For items in stock at the chosen collection store, we will normally have your item ready to collect within 1-2 working days.
For items which are at the warehouse your order will be ready to collect in the time indicated on the website; or if at another store approximately 3 to 5 working days – please call in advance if you are making a long journey, just in case!
If you order a bike we will contact you and arrange a collection appointment. All bikes go through a PDI (Pre-Delivery Inspection) delivered by one of our accredited mechanics, this means that getting your bike ready for collection may take a little longer.
How will I know when my order is ready?For every order we will send you an e-mail to let you know when your order is ready to collect. If you've ordered a bike we will contact you once you have placed your order to arrange a collection time.
What do I need to collect my order?Please bring with you your confirmation e-mail, a photo proof of ID (i.e. passport, driving licence), and proof of address.
We will hold your order in store for 10 days, if you have any problems with getting to the store to collect your order please feel free to contact the collection store and we will happily extend this time where possible.
Can Someone Else Collect My Order?Please contact your chosen collection store in advance and we will do our best to accommodate any changes.
Mountain Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Road Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Hybrid Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Childrens Size Guide
| Rider Age | Rider Height | Suggested Wheel Size |
|---|---|---|
MEN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
XXXL |
XXXXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
45-47" |
47-49" |
49-51" |
|
Chest (CM) |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
114-119cm |
119-124cm |
124-129cm |
|
Waist (Inches) |
29-31" |
31-33" |
33-35" |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
|
Waist (CM) |
74-79cm |
79-84cm |
84-89cm |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
|
Gloves (CM) |
7cm |
8cm |
9cm |
10cm |
11cm |
12cm |
|
WOMEN'S
|
XXS |
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
30-31" |
32-33" |
34-35" |
36-37" |
38-39" |
40-41" |
42-43" |
|
Chest (CM) |
77-80cm |
81-86cm |
87-90cm |
91-95cm |
96-100cm |
101-105cm |
106-110cm |
|
Waist (Inches) |
25-26" |
27-28" |
29-30" |
31-32" |
33-34" |
35-36" |
37-38" |
|
Waist (CM) |
64-67cm |
68-72cm |
73-78cm |
79-83cm |
84-87cm |
88-92cm |
93-97cm |
|
Dress Size (UK) |
6/8 |
8/10 |
10/12 |
12/14 |
14/16 |
16/18 |
18/20 |
|
Gloves (CM) |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
8cm |
8.5cm |
9cm |
9.5cm |
SOCKS AND OVERSHOES
|
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
UK Size |
5-6.5 |
7-8.5" |
9-10.5" |
11-12.5 |
13-14.5 |
|
EU Size |
37-39.5 |
40-42 |
42.5-44.5 |
45-47 |
47.5-49.5 |
|
US Size |
5.5-7 |
7.5-9 |
9.5-11 |
11.5-13 |
13.5-15 |
CHILDREN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
EU Size |
110-121m |
122-133cm |
134-145cm |
146-157cm |
158-164cm |
|
UK Size |
5-6yrs |
7-8yrs |
9-10yrs |
11-12yrs |
13-14yrs |
|
Gloves |
5.5cm |
6cm |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
HELMETS
|
S/M |
M/L |
L/XL |
EASY FIT S-M |
EASY FIT L-XL |
KIDS (ONE SIZE) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Circumference (INCHES) |
20-22" |
21.5-23.5" |
23-25" |
20-22.5" |
22.5-25" |
20-22" |
Circumference (CM) |
51-56cm |
55-59cm |
58-63cm |
51-57cm |
57-63cm |
51-56cm |
ARM / ELBOW COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Bicep Circumference* (CM) |
up to 30cm |
30-35cm |
over 35cm |
*Bicep circumference: Measure the full circumference of the bicep 14cm down the arm from the outer edge of the shoulder bone.
LEG / KNEE COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 52cm |
52-60cm |
over 60cm |
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 57cm |
over 57cm |
**Thigh circumference: Measure the full circumference of the thigh 10cm down from the crotch.
MT500+ OVERSHOE
|
S/M |
M/L |
L/XL |
XL/XXL |
|
|---|---|---|---|---|
|
UK SIZE |
5-6 |
7-8 |
8.5-9.5 |
10-11 |
|
EU SIZE |
37-39 |
40-41 |
42-43 |
44-45 |
|
US SIZE |
5.5-6.5 |
7.5-8.5 |
9-10 |
10.5-11.5 |
FOOTWEAR
|
UK SIZE |
5 |
6 |
6.5 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
12 |
|
EU SIZE |
38 |
39 |
40 |
41 |
42 |
42.5 |
43 |
44 |
44.5 |
45 |
46.5 |
46 |
47 |
US SIZE |
6 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
11.5 |
12 |
13 |
Finance* from £103.21 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Lowest monthly payment | Low Rate Credit 48 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £4199.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £419.90 |
| Loan | £3779.10 |
| Duration (Months) | 48 |
| 48 Monthly Payments of | £103.21* |
| Cost of Credit | £1174.98 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £5373.98 |
| 36 Months Classic Credit (9.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) | |
| Cash Price | £4199.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £419.90 |
| Loan | £3779.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £121.03* |
| Cost of Credit | £577.98 |
| Rate of Interest (fixed) | 9.9% |
| APR Representative | 9.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4776.98 |
| Lowest borrowing cost | 36 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £3000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £4199.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £419.90 |
| Loan | £3779.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £104.97* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4199.00 |
Representative example
Representative example
Representative example
Further usage of this website indicates you are happy for us to do this..
Find out about the cookies we have set and how we use them.






