Cube Bikes Longtail Hybrid Family 800 2026
Pricing
Finance* from £117.96 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
- Cycle 2 work Discounted Bikes
- How long will delivery take
- How To Assemble Your New Bike
- Discount Code
| Model Year | 2026 |
|---|---|
| Options | UNISIZE royalgreen/black Low Stock To Order |
| Style | What makes the Longtail Hybrid Family so adaptable is its strong, versatile rear carrier. Fully equipped with a comfortable seat, stepping board foot rests and side protectors, it's ready to transport your kids safely to wherever they need to be. Wide-ranging Shimano Cues 11-speed gears work with Bosch's powerful Cargo Line motor and an 800Wh battery to make light work of any journey. Thanks to its telescopic seatpost and Speedlifter stem, it's easy for both mums and dads to tweak it to fit in just a few seconds. The 200kg load capacity means you can be sure it's up to the task and, with a few easily swapped optional accessories, it can even serve double duty as a cargo hauler. With the included full-length mudguards, lighting set and twin-leg kickstand, it's got everything you need for family adventures right out of the box. Frame descriptionThe secret to our Longtail's carrying capacity is the sturdy, adaptable rear carrier system. With the Longtail Hybrid 800 Family, it comes ready equipped with a comfortable bench seat, side protection and stepboard â€" so your children have a comfortable and safe place to sit. And, with a carrying capacity of up to 200kg, you can be sure that it's up to the job. With the 800Wh battery powering the smooth, powerful Bosch Cargo Line drive, it's got miles of smooth pedal assistance on tap. And, with various cargo-carrying accessories easily swappable with the seat set-up, it can serve double duty as a load hauler. One bike, many reasons. The secret to our Longtail's carrying capacity is the sturdy, adaptable rear carrier system. With the Longtail Hybrid 800 Family, it comes ready equipped with a comfortable bench seat, side protection and stepboard â€" so your children have a comfortable and safe place to sit. And, with a carrying capacity of up to 200kg, you can be sure that it's up to the job. With the 800Wh battery powering the smooth, powerful Bosch Cargo Line drive, it's got miles of smooth pedal assistance on tap. And, with various cargo-carrying accessories easily swappable with the seat set-up, it can serve double duty as a load hauler. One bike, many reasons. |
| Frame | Aluminium Casting, Comfort Ride Geometry, Oversized Headtube, Premium Durability And Safety, Suspended Carrier, Downtube Carrier |
| Forks | Aluminium Rigid Fork, 26" |
| Rear Derailleur | Shimano Cues RD-U6000-GS, 11-Speed |
| Shifters | Shimano Cues SL-U6000, Rapidfire-Plus |
| Chainset | ACID Trekking Hybrid, 44T Crankset chainring sizes: 44T |
| Chain | KMC eGlide |
| Freewheel | Shimano Cues CS-LG400, 11-50T |
| Headset | ACROS Carrier Mount Headset |
| Stem | BySchulz Speedlifter Classic |
| Handlebars | CUBE Comfort Trail Bar, 700mm |
| Tyres | Schwalbe Pick-Up, Performance, Super Defense, 65-559 |
| Saddle | ACID Sequence Pro Plus |
| Seatpost | Satori Sorata 34,9mm, 280mm -440mm telescoping seatpost |
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Grips | ACID Travel Comfort |
| Miscellaneous | Front light: ACID Front Light PRO-E 150, 12V, DC Rear light: Herrmans H-Trace, 6-12V, DC Kickstand: Ursus Jumbo Evo Mudguard: ACID 75, BB-Mount Bell: Knog Oi |
| Brakes | Magura Gustav PRO, Front 4-Piston/Rear 4-Piston, Hydr. Disc Brake (203/203) |
| Wheelset | ACID SLX 35, 36/36 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Disc, Tubeless Ready |
| Motor | Bosch Drive Unit Cargo Line 85Nm (BDU37) |
| Battery | Bosch PowerPack 800 |
| Display | Bosch Kiox 500 Remote: Bosch LED Remote |
Our Click & Collect service offers all the benefits of shopping online combined with specialist personal retail experience in one of our stores. Simply order your items, select Click & Collect and pick up your item at a time that's convenient for you. Best of all the service is completely FREE! and often you can take advantage of our valuable in store promotional offers.
1. Add your items to your basket2. Go to the checkout
3. Choose the store of your choice from the drop down delivery menu
4. Make the payment through our secure checkout
5. Wait for a collection email/phone call from our team
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
When can I collect my order?
For items in stock at the chosen collection store, we will normally have your item ready to collect within 1-2 working days.
For items which are at the warehouse your order will be ready to collect in the time indicated on the website; or if at another store approximately 3 to 5 working days – please call in advance if you are making a long journey, just in case!
If you order a bike we will contact you and arrange a collection appointment. All bikes go through a PDI (Pre-Delivery Inspection) delivered by one of our accredited mechanics, this means that getting your bike ready for collection may take a little longer.
How will I know when my order is ready?For every order we will send you an e-mail to let you know when your order is ready to collect. If you've ordered a bike we will contact you once you have placed your order to arrange a collection time.
What do I need to collect my order?Please bring with you your confirmation e-mail, a photo proof of ID (i.e. passport, driving licence), and proof of address.
We will hold your order in store for 10 days, if you have any problems with getting to the store to collect your order please feel free to contact the collection store and we will happily extend this time where possible.
Can Someone Else Collect My Order?Please contact your chosen collection store in advance and we will do our best to accommodate any changes.
Mountain Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Road Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Hybrid Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Childrens Size Guide
| Rider Age | Rider Height | Suggested Wheel Size |
|---|---|---|
MEN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
XXXL |
XXXXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
45-47" |
47-49" |
49-51" |
|
Chest (CM) |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
114-119cm |
119-124cm |
124-129cm |
|
Waist (Inches) |
29-31" |
31-33" |
33-35" |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
|
Waist (CM) |
74-79cm |
79-84cm |
84-89cm |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
|
Gloves (CM) |
7cm |
8cm |
9cm |
10cm |
11cm |
12cm |
|
WOMEN'S
|
XXS |
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
30-31" |
32-33" |
34-35" |
36-37" |
38-39" |
40-41" |
42-43" |
|
Chest (CM) |
77-80cm |
81-86cm |
87-90cm |
91-95cm |
96-100cm |
101-105cm |
106-110cm |
|
Waist (Inches) |
25-26" |
27-28" |
29-30" |
31-32" |
33-34" |
35-36" |
37-38" |
|
Waist (CM) |
64-67cm |
68-72cm |
73-78cm |
79-83cm |
84-87cm |
88-92cm |
93-97cm |
|
Dress Size (UK) |
6/8 |
8/10 |
10/12 |
12/14 |
14/16 |
16/18 |
18/20 |
|
Gloves (CM) |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
8cm |
8.5cm |
9cm |
9.5cm |
SOCKS AND OVERSHOES
|
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
UK Size |
5-6.5 |
7-8.5" |
9-10.5" |
11-12.5 |
13-14.5 |
|
EU Size |
37-39.5 |
40-42 |
42.5-44.5 |
45-47 |
47.5-49.5 |
|
US Size |
5.5-7 |
7.5-9 |
9.5-11 |
11.5-13 |
13.5-15 |
CHILDREN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
EU Size |
110-121m |
122-133cm |
134-145cm |
146-157cm |
158-164cm |
|
UK Size |
5-6yrs |
7-8yrs |
9-10yrs |
11-12yrs |
13-14yrs |
|
Gloves |
5.5cm |
6cm |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
HELMETS
|
S/M |
M/L |
L/XL |
EASY FIT S-M |
EASY FIT L-XL |
KIDS (ONE SIZE) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Circumference (INCHES) |
20-22" |
21.5-23.5" |
23-25" |
20-22.5" |
22.5-25" |
20-22" |
Circumference (CM) |
51-56cm |
55-59cm |
58-63cm |
51-57cm |
57-63cm |
51-56cm |
ARM / ELBOW COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Bicep Circumference* (CM) |
up to 30cm |
30-35cm |
over 35cm |
*Bicep circumference: Measure the full circumference of the bicep 14cm down the arm from the outer edge of the shoulder bone.
LEG / KNEE COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 52cm |
52-60cm |
over 60cm |
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 57cm |
over 57cm |
**Thigh circumference: Measure the full circumference of the thigh 10cm down from the crotch.
MT500+ OVERSHOE
|
S/M |
M/L |
L/XL |
XL/XXL |
|
|---|---|---|---|---|
|
UK SIZE |
5-6 |
7-8 |
8.5-9.5 |
10-11 |
|
EU SIZE |
37-39 |
40-41 |
42-43 |
44-45 |
|
US SIZE |
5.5-6.5 |
7.5-8.5 |
9-10 |
10.5-11.5 |
FOOTWEAR
|
UK SIZE |
5 |
6 |
6.5 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
12 |
|
EU SIZE |
38 |
39 |
40 |
41 |
42 |
42.5 |
43 |
44 |
44.5 |
45 |
46.5 |
46 |
47 |
US SIZE |
6 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
11.5 |
12 |
13 |
Finance* from £117.96 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Lowest monthly payment | Low Rate Credit 48 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £4799.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £479.90 |
| Loan | £4319.10 |
| Duration (Months) | 48 |
| 48 Monthly Payments of | £117.96* |
| Cost of Credit | £1342.98 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £6141.98 |
| 36 Months Classic Credit (9.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) | |
| Cash Price | £4799.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £479.90 |
| Loan | £4319.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £138.32* |
| Cost of Credit | £660.42 |
| Rate of Interest (fixed) | 9.9% |
| APR Representative | 9.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £5459.42 |
| Lowest borrowing cost | 36 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £3000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £4799.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £479.90 |
| Loan | £4319.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £119.97* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4799.00 |
Representative example
Representative example
Representative example
Further usage of this website indicates you are happy for us to do this..
Find out about the cookies we have set and how we use them.






