Cube Bikes Longtail Hybrid Comfort 800 2026
Pricing
Finance* from £103.21 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
- Cycle 2 work Discounted Bikes
- How long will delivery take
- How To Assemble Your New Bike
- Discount Code
| Model Year | 2026 |
|---|---|
| Options | UNISIZE haze/reflex In Stock To Order |
| Style | Transporting loads from door to door around town just got a little easier. The Longtail Hybrid Comfort's confidence-inspiring handling, easy-to-use twin-leg kickstand and powerful Bosch Cargo Line drive with 800Wh battery make urban travel a pleasure rather than a chore. Built around our sturdy longtail frame, a rigid alloy fork and comfortable 2.6in Schwalbe tyres, it's full of practical design features. A telescopic seatpost and adjustable Speedlifter stem mean that one size really does fit (almost) all, with quick and simple tool-free adjustments. Front and rear lights are included, so you can see and be seen. The stepless Enviolo Heavy Duty hub gear system is rugged, low maintenance and incredibly easy to use, and dependable Magura Gustav Pro hydraulic disc brakes deliver safe stopping in all weathers. Optional accessories including an extendable rear carrier, child seat with step boards and safety guard, Eurobox adapter and frame- or fork-mounted front carriers make this a versatile â"Â and environmentally friendly â" beast of burden. Frame descriptionOur cargo-carrying Longtail Hybrid is built with practicality in mind. Powered by Bosch's capable and smooth Cargo Line motor and 800Wh battery, it's designed to handle a load of up to 200kg in total. A weight of 60kg can be carried on the sturdy, extended rear carrier, which can accept two standard pannier bags per side and features elastomer suspension. There's even a lockable storage compartment for smaller items in the down tube. Need more load-carrying versatility? No problem. Optional accessories include an extension to allow the fitting of a standard Eurobox, a headset-mounted front carrier and a down-tube carrier. Whatever you need to carry and wherever you need to carry it to, the Longtail Hybrid will help you get it there. Our cargo-carrying Longtail Hybrid is built with practicality in mind. Powered by Bosch's capable and smooth Cargo Line motor and 800Wh battery, it's designed to handle a load of up to 200kg in total. A weight of 60kg can be carried on the sturdy, extended rear carrier, which can accept two standard pannier bags per side and features elastomer suspension. There's even a lockable storage compartment for smaller items in the down tube. Need more load-carrying versatility? No problem. Optional accessories include an extension to allow the fitting of a standard Eurobox, a headset-mounted front carrier and a down-tube carrier. Whatever you need to carry and wherever you need to carry it to, the Longtail Hybrid will help you get it there. |
| Frame | Aluminium Casting, Comfort Ride Geometry, Oversized Headtube, Premium Durability And Safety, Suspended Carrier, Downtube Carrier |
| Forks | Aluminium Rigid Fork, 26" |
| Shifters | Enviolo Twist Pro, Manual Controller |
| Chainset | ACID Trekking Hybrid, Gates CDX, 55T with Beltguard Crankset chainring sizes: 55T |
| Headset | ACROS Carrier Mount Headset |
| Stem | BySchulz Speedlifter Classic |
| Handlebars | CUBE Comfort Trail Bar, 700mm |
| Rims | ACID EX35, 36H, Disc, Tubeless Ready |
| Front Hub | ACID SLX, 15mm, Boost, 6-Bolt |
| Rear Hub | Enviolo Heavy Duty, 36H, 12x148mm |
| Tyres | Schwalbe Pick-Up, Performance, Super Defense, 65-559 |
| Saddle | ACID Sequence Pro Plus |
| Seatpost | Satori Sorata 34,9mm, 280mm -440mm telescoping seatpost |
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Grips | ACID Travel Comfort Gripshift |
| Miscellaneous | Front light: ACID Front Light PRO-E 150, 12V, DC Rear light: Herrmans H-Trace, 6-12V, DC Kickstand: Ursus Jumbo Evo Mudguard: ACID 75, BB-Mount Bell: Knog Oi |
| Brakes | Magura Gustav PRO, Front 4-Piston/Rear 4-Piston, Hydr. Disc Brake (203/203) |
| Motor | Bosch Drive Unit Cargo Line 85Nm (BDU37) |
| Battery | Bosch PowerPack 800 |
| Display | Bosch Kiox 500 Remote: Bosch LED Remote |
Our Click & Collect service offers all the benefits of shopping online combined with specialist personal retail experience in one of our stores. Simply order your items, select Click & Collect and pick up your item at a time that's convenient for you. Best of all the service is completely FREE! and often you can take advantage of our valuable in store promotional offers.
1. Add your items to your basket2. Go to the checkout
3. Choose the store of your choice from the drop down delivery menu
4. Make the payment through our secure checkout
5. Wait for a collection email/phone call from our team
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
When can I collect my order?
For items in stock at the chosen collection store, we will normally have your item ready to collect within 1-2 working days.
For items which are at the warehouse your order will be ready to collect in the time indicated on the website; or if at another store approximately 3 to 5 working days β please call in advance if you are making a long journey, just in case!
If you order a bike we will contact you and arrange a collection appointment. All bikes go through a PDI (Pre-Delivery Inspection) delivered by one of our accredited mechanics, this means that getting your bike ready for collection may take a little longer.
How will I know when my order is ready?For every order we will send you an e-mail to let you know when your order is ready to collect. If you've ordered a bike we will contact you once you have placed your order to arrange a collection time.
What do I need to collect my order?Please bring with you your confirmation e-mail, a photo proof of ID (i.e. passport, driving licence), and proof of address.
We will hold your order in store for 10 days, if you have any problems with getting to the store to collect your order please feel free to contact the collection store and we will happily extend this time where possible.
Can Someone Else Collect My Order?Please contact your chosen collection store in advance and we will do our best to accommodate any changes.
Mountain Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Road Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Hybrid Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Childrens Size Guide
| Rider Age | Rider Height | Suggested Wheel Size |
|---|---|---|
MEN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
XXXL |
XXXXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
45-47" |
47-49" |
49-51" |
|
Chest (CM) |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
114-119cm |
119-124cm |
124-129cm |
|
Waist (Inches) |
29-31" |
31-33" |
33-35" |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
|
Waist (CM) |
74-79cm |
79-84cm |
84-89cm |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
|
Gloves (CM) |
7cm |
8cm |
9cm |
10cm |
11cm |
12cm |
|
WOMEN'S
|
XXS |
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
30-31" |
32-33" |
34-35" |
36-37" |
38-39" |
40-41" |
42-43" |
|
Chest (CM) |
77-80cm |
81-86cm |
87-90cm |
91-95cm |
96-100cm |
101-105cm |
106-110cm |
|
Waist (Inches) |
25-26" |
27-28" |
29-30" |
31-32" |
33-34" |
35-36" |
37-38" |
|
Waist (CM) |
64-67cm |
68-72cm |
73-78cm |
79-83cm |
84-87cm |
88-92cm |
93-97cm |
|
Dress Size (UK) |
6/8 |
8/10 |
10/12 |
12/14 |
14/16 |
16/18 |
18/20 |
|
Gloves (CM) |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
8cm |
8.5cm |
9cm |
9.5cm |
SOCKS AND OVERSHOES
|
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
UK Size |
5-6.5 |
7-8.5" |
9-10.5" |
11-12.5 |
13-14.5 |
|
EU Size |
37-39.5 |
40-42 |
42.5-44.5 |
45-47 |
47.5-49.5 |
|
US Size |
5.5-7 |
7.5-9 |
9.5-11 |
11.5-13 |
13.5-15 |
CHILDREN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
EU Size |
110-121m |
122-133cm |
134-145cm |
146-157cm |
158-164cm |
|
UK Size |
5-6yrs |
7-8yrs |
9-10yrs |
11-12yrs |
13-14yrs |
|
Gloves |
5.5cm |
6cm |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
HELMETS
|
S/M |
M/L |
L/XL |
EASY FIT S-M |
EASY FIT L-XL |
KIDS (ONE SIZE) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Circumference (INCHES) |
20-22" |
21.5-23.5" |
23-25" |
20-22.5" |
22.5-25" |
20-22" |
Circumference (CM) |
51-56cm |
55-59cm |
58-63cm |
51-57cm |
57-63cm |
51-56cm |
ARM / ELBOW COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Bicep Circumference* (CM) |
up to 30cm |
30-35cm |
over 35cm |
*Bicep circumference: Measure the full circumference of the bicep 14cm down the arm from the outer edge of the shoulder bone.
LEG / KNEE COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 52cm |
52-60cm |
over 60cm |
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 57cm |
over 57cm |
**Thigh circumference: Measure the full circumference of the thigh 10cm down from the crotch.
MT500+ OVERSHOE
|
S/M |
M/L |
L/XL |
XL/XXL |
|
|---|---|---|---|---|
|
UK SIZE |
5-6 |
7-8 |
8.5-9.5 |
10-11 |
|
EU SIZE |
37-39 |
40-41 |
42-43 |
44-45 |
|
US SIZE |
5.5-6.5 |
7.5-8.5 |
9-10 |
10.5-11.5 |
FOOTWEAR
|
UK SIZE |
5 |
6 |
6.5 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
12 |
|
EU SIZE |
38 |
39 |
40 |
41 |
42 |
42.5 |
43 |
44 |
44.5 |
45 |
46.5 |
46 |
47 |
US SIZE |
6 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
11.5 |
12 |
13 |
Finance* from £103.21 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Lowest monthly payment | Low Rate Credit 48 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £4199.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £419.90 |
| Loan | £3779.10 |
| Duration (Months) | 48 |
| 48 Monthly Payments of | £103.21* |
| Cost of Credit | £1174.98 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £5373.98 |
| 36 Months Classic Credit (9.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) | |
| Cash Price | £4199.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £419.90 |
| Loan | £3779.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £121.03* |
| Cost of Credit | £577.98 |
| Rate of Interest (fixed) | 9.9% |
| APR Representative | 9.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4776.98 |
| Lowest borrowing cost | 36 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £3000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £4199.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £419.90 |
| Loan | £3779.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £104.97* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4199.00 |
Representative example
Representative example
Representative example
Further usage of this website indicates you are happy for us to do this..
Find out about the cookies we have set and how we use them.






