Haibike AllMtn 2 2026
Pricing
Finance* from £95.84 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
- Cycle 2 work Discounted Bikes
- How long will delivery take
- How To Assemble Your New Bike
- Discount Code
| Model Year | 2026 |
|---|---|
| Options | S 41 cm Sparkling Black/Frosted Indigo - Matt Typically 3-7 Days M 44 cm Sparkling Black/Frosted Indigo - Matt Typically 3-7 Days L 47 cm Sparkling Black/Frosted Indigo - Matt Typically 3-7 Days XL 49 cm Sparkling Black/Frosted Indigo - Matt Typically 3-7 Days |
| Style | Tricky root sections, flowing trails, steep climbs. The HAIBIKE ALLMTN 2 is your ticket to a world of limitless all-mountain possibilities. A bike that opens up every route. Thanks in part to its mountain-ready all-round equipment, which has been comprehensively updated for the new season: with 160mm travel front and rear, wide Continental knobbly tyres and a mixed wheel setup - " 29" at the front, 27.5" at the rear - " you- ?ll cruise confidently over any downhill obstacle while still enjoying perfect traction on steep climbs. The powerful Bosch Performance Line CX motor helps you tackle even the steepest gradients. Plus the 800Wh battery ensures you can fully enjoy electric tailwinds even on long tours. In short: with this eMTB, you- ?ll experience serious off-road fun - " no matter how challenging the terrain. |
| Frame | High, Aluminium, Uni |
| Forks | Suntour, Zeron36X-Boost EQ 2CR DS 160 mm |
| Rear Derailleur | Shimano, Deore RD-M6100-SGS 12s, Shadow+ |
| Shifters | Shimano, Triggershift, Deore SL-M6100-R, Rapidfire+ |
| Chainset | XLC, CR-E18 CRNKS + CR-E15 36t Chainring |
| Chain | Shimano, Deore CN-M6100 12s |
| Freewheel | Shimano, Deore CS-M6100-12, MICRO SPLINE |
| Headset | Acros, Semi-integrated, BlockLock 164° AZX-220-R4 ZS44/ZS56 |
| Stem | XLC, ST-M50, Dia. 35 mm, L: 40 mm, A-Head |
| Handlebars | XLC, Riser Bar, HB-M34, Dia. 35 mm, Rise: 20 mm, backsweep 9° |
| Rims | XLC, WR-M37 Tryp EVO Disc 32H 6,5 mm Valve |
| Front Hub | XLC, HF-M55 Boost 15x110 mm, 32H, 6 bolt Disc |
| Rear Hub | XLC, HR-M55 Boost 12x148 mm, 32H, 6 bolt Disc, MS |
| Spokes | Sapim, Race Dia. 2.0, J-Bend |
| Tyres | Front:Continental, Kryptotal-Fr, Trail Endurance, TR, 60-622 Rear:Continental, Kryptotal-Re, Trail Endurance, TR |
| Saddle | XLC, SA-S10 143 mm Sport |
| Seatpost | XLC, Dropperpost, Dropper SP-T21, Dia. 34.9 mm, Travel: 170 mm, 495 mm |
| Pedals | XLC, Flat Pedal PD-M29 w/ Reflector + integrated Pins |
| Grips | XLC, GR-S34 Gravity Grip |
| Rear Shock | Suntour, EDGE-X R 205x65mm, Trunnion |
| Brakes | Sram, Hydraulic Disc brake, DB4 Stealth A-MAJIG, 4 pistons, org. pad, 200/203 mm |
| Motor | Bosch, Performance Line CX, |
| Battery | Bosch, InTube 800Wh |
| Charger | Bosch, Charger 2A 220-240V |
| Display | Bosch, Purion 200, Purion 200 |
| Wheel Size | 29, 27.5 |
| Gearing | 1x12 |
Our Click & Collect service offers all the benefits of shopping online combined with specialist personal retail experience in one of our stores. Simply order your items, select Click & Collect and pick up your item at a time that's convenient for you. Best of all the service is completely FREE! and often you can take advantage of our valuable in store promotional offers.
1. Add your items to your basket2. Go to the checkout
3. Choose the store of your choice from the drop down delivery menu
4. Make the payment through our secure checkout
5. Wait for a collection email/phone call from our team
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
When can I collect my order?
For items in stock at the chosen collection store, we will normally have your item ready to collect within 1-2 working days.
For items which are at the warehouse your order will be ready to collect in the time indicated on the website; or if at another store approximately 3 to 5 working days – please call in advance if you are making a long journey, just in case!
If you order a bike we will contact you and arrange a collection appointment. All bikes go through a PDI (Pre-Delivery Inspection) delivered by one of our accredited mechanics, this means that getting your bike ready for collection may take a little longer.
How will I know when my order is ready?For every order we will send you an e-mail to let you know when your order is ready to collect. If you've ordered a bike we will contact you once you have placed your order to arrange a collection time.
What do I need to collect my order?Please bring with you your confirmation e-mail, a photo proof of ID (i.e. passport, driving licence), and proof of address.
We will hold your order in store for 10 days, if you have any problems with getting to the store to collect your order please feel free to contact the collection store and we will happily extend this time where possible.
Can Someone Else Collect My Order?Please contact your chosen collection store in advance and we will do our best to accommodate any changes.
Mountain Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Road Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Hybrid Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Childrens Size Guide
| Rider Age | Rider Height | Suggested Wheel Size |
|---|---|---|
MEN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
XXXL |
XXXXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
45-47" |
47-49" |
49-51" |
|
Chest (CM) |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
114-119cm |
119-124cm |
124-129cm |
|
Waist (Inches) |
29-31" |
31-33" |
33-35" |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
|
Waist (CM) |
74-79cm |
79-84cm |
84-89cm |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
|
Gloves (CM) |
7cm |
8cm |
9cm |
10cm |
11cm |
12cm |
|
WOMEN'S
|
XXS |
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
30-31" |
32-33" |
34-35" |
36-37" |
38-39" |
40-41" |
42-43" |
|
Chest (CM) |
77-80cm |
81-86cm |
87-90cm |
91-95cm |
96-100cm |
101-105cm |
106-110cm |
|
Waist (Inches) |
25-26" |
27-28" |
29-30" |
31-32" |
33-34" |
35-36" |
37-38" |
|
Waist (CM) |
64-67cm |
68-72cm |
73-78cm |
79-83cm |
84-87cm |
88-92cm |
93-97cm |
|
Dress Size (UK) |
6/8 |
8/10 |
10/12 |
12/14 |
14/16 |
16/18 |
18/20 |
|
Gloves (CM) |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
8cm |
8.5cm |
9cm |
9.5cm |
SOCKS AND OVERSHOES
|
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
UK Size |
5-6.5 |
7-8.5" |
9-10.5" |
11-12.5 |
13-14.5 |
|
EU Size |
37-39.5 |
40-42 |
42.5-44.5 |
45-47 |
47.5-49.5 |
|
US Size |
5.5-7 |
7.5-9 |
9.5-11 |
11.5-13 |
13.5-15 |
CHILDREN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
EU Size |
110-121m |
122-133cm |
134-145cm |
146-157cm |
158-164cm |
|
UK Size |
5-6yrs |
7-8yrs |
9-10yrs |
11-12yrs |
13-14yrs |
|
Gloves |
5.5cm |
6cm |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
HELMETS
|
S/M |
M/L |
L/XL |
EASY FIT S-M |
EASY FIT L-XL |
KIDS (ONE SIZE) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Circumference (INCHES) |
20-22" |
21.5-23.5" |
23-25" |
20-22.5" |
22.5-25" |
20-22" |
Circumference (CM) |
51-56cm |
55-59cm |
58-63cm |
51-57cm |
57-63cm |
51-56cm |
ARM / ELBOW COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Bicep Circumference* (CM) |
up to 30cm |
30-35cm |
over 35cm |
*Bicep circumference: Measure the full circumference of the bicep 14cm down the arm from the outer edge of the shoulder bone.
LEG / KNEE COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 52cm |
52-60cm |
over 60cm |
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 57cm |
over 57cm |
**Thigh circumference: Measure the full circumference of the thigh 10cm down from the crotch.
MT500+ OVERSHOE
|
S/M |
M/L |
L/XL |
XL/XXL |
|
|---|---|---|---|---|
|
UK SIZE |
5-6 |
7-8 |
8.5-9.5 |
10-11 |
|
EU SIZE |
37-39 |
40-41 |
42-43 |
44-45 |
|
US SIZE |
5.5-6.5 |
7.5-8.5 |
9-10 |
10.5-11.5 |
FOOTWEAR
|
UK SIZE |
5 |
6 |
6.5 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
12 |
|
EU SIZE |
38 |
39 |
40 |
41 |
42 |
42.5 |
43 |
44 |
44.5 |
45 |
46.5 |
46 |
47 |
US SIZE |
6 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
11.5 |
12 |
13 |
Finance* from £95.84 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Lowest monthly payment | Low Rate Credit 48 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £3899.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £389.90 |
| Loan | £3509.10 |
| Duration (Months) | 48 |
| 48 Monthly Payments of | £95.84* |
| Cost of Credit | £1091.22 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4990.22 |
| 36 Months Classic Credit (9.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) | |
| Cash Price | £3899.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £389.90 |
| Loan | £3509.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £112.38* |
| Cost of Credit | £536.58 |
| Rate of Interest (fixed) | 9.9% |
| APR Representative | 9.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4435.58 |
| Lowest borrowing cost | 36 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £3000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £3899.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £389.90 |
| Loan | £3509.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £97.47* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £3899.00 |
Representative example
Representative example
Representative example
Further usage of this website indicates you are happy for us to do this..
Find out about the cookies we have set and how we use them.
