Cube Bikes Nuride Hybrid Slx 800 2026
Pricing
Finance* from £93.38 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
- Cycle 2 work Discounted Bikes
- How long will delivery take
- How To Assemble Your New Bike
- Discount Code
| Model Year | 2026 |
|---|---|
| Options | EE 50 cm black/gold Low Stock To Order EE 54 cm black/gold Low Stock To Order EE 58 cm black/gold Out of Stock |
| Style | A great bike opens up new possibilities. The Nuride Hybrid SLX 800's no-compromise approach means you can rely on it to get you there â"Â and back â"Â in comfort and style. The Bosch CX drive and 800Wh battery take the hard work out of pedalling, so you can just enjoy the ride. The Fox 34 Float AWL suspension fork delivers 100mm of smooth, easily adjustable bump-absorbing comfort. Wide-ranging Shimano XT 1x12 gears help make light work of any route, no matter how hilly. A Newmen Performance 25 wheelset with fast-rolling Schwalbe 57mm G-One Allround tyres tackles any road or trail surface, and powerful Shimano XT hydraulic disc brakes add safe, predictable stopping in all weathers. With the included accessories â" mudguards, lights, Semi Integrated Carrier 2.0 and kickstand â" you're set up for almost any adventure. The Nuride Hybrid's Easy Entry frame does exactly what you'd expect it to do, making riding a simple pleasure with no acrobatics required. Designed to accommodate a 100mm suspension fork for extra comfort and control, it also features generous tyre clearances â" even with the supplied mudguards. Integrated cables complement the frame's clean looks and the 800Wh PowerTube battery and Bosch CX drive are neatly incorporated into the frame structure. There's an integrated chain guard and, with the included mudguards, lights and kickstand plus the sturdy Semi Integrated Carrier 2.0, you've everything you need for two-wheeled adventures. |
| Frame | Aluminium Superlite, Gravity Casting Technology, Efficient Comfort Geometry, Boost148, UDHa"?, Fully Integrated Battery, SIC 2.0, Advanced Internal Cable Routing, Integrated Seatclamp |
| Forks | Fox 34 Float AWL, 2-Position Sweep-Adjust RAIL Damper, Tapered, 15x110mm, E-Bike Optimized, 100mm |
| Rear Derailleur | Shimano XT RD-M8100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed |
| Shifters | Shimano XT SL-M8100-IR, 12-Speed |
| Chainset | ACID MTB Hybrid Pro, 38T Crankset chainring sizes: 38T |
| Chain | KMC e12 |
| Freewheel | Shimano Deore CS-M6100, 10-51T |
| Headset | ACROS AZF-1035, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), HIC |
| Stem | CUBE Comfort Stem Pro, 31.8mm, Adjustable |
| Handlebars | CUBE Comfort Trail Bar HD, 720mm |
| Tyres | Schwalbe G-ONE Allround, PerfL, 57-622 |
| Saddle | ACID Sequence Pro 170 |
| Seatpost | CUBE Dropper Post, Handlebar Lever, Internal Cable Routing, 31.6mm |
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Grips | ACID Hybrid Tour |
| Miscellaneous | Front light: ACID Front Light PRO-E 150 X-Connect, 12V, DC Rear light: ACID Mudguard Rear Light PRO-E, 12V, DC Kickstand: ACID FM Pure Kickstand Mudguard: ACID 57 SIC 2.0 Bell: Reich Cycle Bells Ringsound Carrier: ACID SIC 2.0 RILink |
| Brakes | Shimano XT BR-M8120, Hydr. Disc Brake (180/180) |
| Wheelset | Newmen Performance 25 base/strong, 28/28 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| Motor | Bosch Drive Unit Performance Line CX max. 100Nm (BDU38) |
| Battery | Bosch PowerTube 800 |
| Display | Bosch Kiox 500 Remote: Bosch LED Remote |
Our Click & Collect service offers all the benefits of shopping online combined with specialist personal retail experience in one of our stores. Simply order your items, select Click & Collect and pick up your item at a time that's convenient for you. Best of all the service is completely FREE! and often you can take advantage of our valuable in store promotional offers.
1. Add your items to your basket2. Go to the checkout
3. Choose the store of your choice from the drop down delivery menu
4. Make the payment through our secure checkout
5. Wait for a collection email/phone call from our team
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
When can I collect my order?
For items in stock at the chosen collection store, we will normally have your item ready to collect within 1-2 working days.
For items which are at the warehouse your order will be ready to collect in the time indicated on the website; or if at another store approximately 3 to 5 working days β please call in advance if you are making a long journey, just in case!
If you order a bike we will contact you and arrange a collection appointment. All bikes go through a PDI (Pre-Delivery Inspection) delivered by one of our accredited mechanics, this means that getting your bike ready for collection may take a little longer.
How will I know when my order is ready?For every order we will send you an e-mail to let you know when your order is ready to collect. If you've ordered a bike we will contact you once you have placed your order to arrange a collection time.
What do I need to collect my order?Please bring with you your confirmation e-mail, a photo proof of ID (i.e. passport, driving licence), and proof of address.
We will hold your order in store for 10 days, if you have any problems with getting to the store to collect your order please feel free to contact the collection store and we will happily extend this time where possible.
Can Someone Else Collect My Order?Please contact your chosen collection store in advance and we will do our best to accommodate any changes.
Mountain Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Road Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Hybrid Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Childrens Size Guide
| Rider Age | Rider Height | Suggested Wheel Size |
|---|---|---|
MEN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
XXXL |
XXXXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
45-47" |
47-49" |
49-51" |
|
Chest (CM) |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
114-119cm |
119-124cm |
124-129cm |
|
Waist (Inches) |
29-31" |
31-33" |
33-35" |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
|
Waist (CM) |
74-79cm |
79-84cm |
84-89cm |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
|
Gloves (CM) |
7cm |
8cm |
9cm |
10cm |
11cm |
12cm |
|
WOMEN'S
|
XXS |
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
30-31" |
32-33" |
34-35" |
36-37" |
38-39" |
40-41" |
42-43" |
|
Chest (CM) |
77-80cm |
81-86cm |
87-90cm |
91-95cm |
96-100cm |
101-105cm |
106-110cm |
|
Waist (Inches) |
25-26" |
27-28" |
29-30" |
31-32" |
33-34" |
35-36" |
37-38" |
|
Waist (CM) |
64-67cm |
68-72cm |
73-78cm |
79-83cm |
84-87cm |
88-92cm |
93-97cm |
|
Dress Size (UK) |
6/8 |
8/10 |
10/12 |
12/14 |
14/16 |
16/18 |
18/20 |
|
Gloves (CM) |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
8cm |
8.5cm |
9cm |
9.5cm |
SOCKS AND OVERSHOES
|
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
UK Size |
5-6.5 |
7-8.5" |
9-10.5" |
11-12.5 |
13-14.5 |
|
EU Size |
37-39.5 |
40-42 |
42.5-44.5 |
45-47 |
47.5-49.5 |
|
US Size |
5.5-7 |
7.5-9 |
9.5-11 |
11.5-13 |
13.5-15 |
CHILDREN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
EU Size |
110-121m |
122-133cm |
134-145cm |
146-157cm |
158-164cm |
|
UK Size |
5-6yrs |
7-8yrs |
9-10yrs |
11-12yrs |
13-14yrs |
|
Gloves |
5.5cm |
6cm |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
HELMETS
|
S/M |
M/L |
L/XL |
EASY FIT S-M |
EASY FIT L-XL |
KIDS (ONE SIZE) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Circumference (INCHES) |
20-22" |
21.5-23.5" |
23-25" |
20-22.5" |
22.5-25" |
20-22" |
Circumference (CM) |
51-56cm |
55-59cm |
58-63cm |
51-57cm |
57-63cm |
51-56cm |
ARM / ELBOW COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Bicep Circumference* (CM) |
up to 30cm |
30-35cm |
over 35cm |
*Bicep circumference: Measure the full circumference of the bicep 14cm down the arm from the outer edge of the shoulder bone.
LEG / KNEE COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 52cm |
52-60cm |
over 60cm |
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 57cm |
over 57cm |
**Thigh circumference: Measure the full circumference of the thigh 10cm down from the crotch.
MT500+ OVERSHOE
|
S/M |
M/L |
L/XL |
XL/XXL |
|
|---|---|---|---|---|
|
UK SIZE |
5-6 |
7-8 |
8.5-9.5 |
10-11 |
|
EU SIZE |
37-39 |
40-41 |
42-43 |
44-45 |
|
US SIZE |
5.5-6.5 |
7.5-8.5 |
9-10 |
10.5-11.5 |
FOOTWEAR
|
UK SIZE |
5 |
6 |
6.5 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
12 |
|
EU SIZE |
38 |
39 |
40 |
41 |
42 |
42.5 |
43 |
44 |
44.5 |
45 |
46.5 |
46 |
47 |
US SIZE |
6 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
11.5 |
12 |
13 |
Finance* from £93.38 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Lowest monthly payment | Low Rate Credit 48 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £3799.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £379.90 |
| Loan | £3419.10 |
| Duration (Months) | 48 |
| 48 Monthly Payments of | £93.38* |
| Cost of Credit | £1063.14 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4862.14 |
| 36 Months Classic Credit (9.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) | |
| Cash Price | £3799.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £379.90 |
| Loan | £3419.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £109.50* |
| Cost of Credit | £522.90 |
| Rate of Interest (fixed) | 9.9% |
| APR Representative | 9.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4321.90 |
| Lowest borrowing cost | 36 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £3000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £3799.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £379.90 |
| Loan | £3419.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £94.97* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £3799.00 |
Representative example
Representative example
Representative example
Further usage of this website indicates you are happy for us to do this..
Find out about the cookies we have set and how we use them.




