Cube Bikes Nuride Hybrid Exc 800 2026
Pricing
Finance* from £81.09 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
- Cycle 2 work Discounted Bikes
- How long will delivery take
- How To Assemble Your New Bike
- Discount Code
| Model Year | 2026 |
|---|---|
| Options | 54 cm lemongrass/reflex Low Stock To Order 58 cm lemongrass/reflex Out of Stock |
| Style | Don't compromise on your riding plans, or your bike. With its legendarily reliable Shimano XT 1x12 gears, Bosch CX drive, Kiox 300 display and 800Wh battery, the Nuride Hybrid EXC 800 is off to a great start. Grippy Schwalbe 57mm tyres with a 100mm RockShox Recon Silver air suspension fork keep things smooth and comfortable, and powerful Shimano 4-piston hydraulic disc brakes ensure you can slow and stop safely, whatever the weather. And the icing on the cake, of course, is the included accessory package. With mudguards, lighting set, our rugged Semi Integrated Carrier 2.0 and a sturdy kickstand, you've everything you need for your two-wheeled adventures. We like to think that the Nuride Hybrid is a lesson in functional elegance. With Efficient Comfort Geometry designed to accommodate a 100mm suspension fork for extra comfort and control, it also features generous tyre clearances â€" even with the supplied mudguards. Integrated cables and the included chain guard complement the frame's clean looks, and the 800Wh PowerTube battery and Bosch CX drive are neatly incorporated into the frame structure. And, with the included mudguards, lights and kickstand â€" plus the neat and sturdy Semi Integrated Carrier 2.0 â€" you've everything you need for two-wheeled adventures. |
| Frame | Aluminium Superlite, Gravity Casting Technology, Efficient Comfort Geometry, Boost148, UDHa"?, Fully Integrated Battery, SIC 2.0, Advanced Internal Cable Routing, Integrated Seatclamp |
| Forks | RockShox Recon Silver RL Air, Tapered, 15x110mm, 100mm |
| Rear Derailleur | Shimano XT RD-M8100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed |
| Shifters | Shimano Deore SL-M6100-IR, Direct Attach |
| Chainset | ACID MTB Hybrid Pro, 38T Crankset chainring sizes: 38T |
| Chain | KMC e12 |
| Freewheel | Shimano Deore CS-M6100, 10-51T |
| Headset | ACROS AZF-1035, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), HIC |
| Stem | CUBE Performance Stem Pro, 31.8mm |
| Handlebars | CUBE Comfort Trail Bar HD, 720mm |
| Tyres | Schwalbe Smart Sam, ActiveL, 57-622 |
| Saddle | ACID Sequence 180 |
| Seatpost | CUBE Dropper Post, Handlebar Lever, Internal Cable Routing, 31.6mm |
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Grips | ACID Hybrid Tour |
| Miscellaneous | Front light: ACID Front Light PRO-E 60 X-Connect, 12V, DC Rear light: ACID Mudguard Rear Light PRO-E, 12V, DC Kickstand: ACID FM Pure Kickstand Mudguard: ACID 57 SIC 2.0 Bell: Reich Cycle Bells Ringsound Carrier: ACID SIC 2.0 RILink |
| Brakes | Shimano BR-MT420, Hydr. Disc Brake (180) |
| Wheelset | ACID SLX 25, 32/32 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| Motor | Bosch Drive Unit Performance Line CX max. 100Nm (BDU38) |
| Battery | Bosch PowerTube 800 |
| Display | Bosch Kiox 300 Remote: Bosch LED Remote |
Our Click & Collect service offers all the benefits of shopping online combined with specialist personal retail experience in one of our stores. Simply order your items, select Click & Collect and pick up your item at a time that's convenient for you. Best of all the service is completely FREE! and often you can take advantage of our valuable in store promotional offers.
1. Add your items to your basket2. Go to the checkout
3. Choose the store of your choice from the drop down delivery menu
4. Make the payment through our secure checkout
5. Wait for a collection email/phone call from our team
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
When can I collect my order?
For items in stock at the chosen collection store, we will normally have your item ready to collect within 1-2 working days.
For items which are at the warehouse your order will be ready to collect in the time indicated on the website; or if at another store approximately 3 to 5 working days – please call in advance if you are making a long journey, just in case!
If you order a bike we will contact you and arrange a collection appointment. All bikes go through a PDI (Pre-Delivery Inspection) delivered by one of our accredited mechanics, this means that getting your bike ready for collection may take a little longer.
How will I know when my order is ready?For every order we will send you an e-mail to let you know when your order is ready to collect. If you've ordered a bike we will contact you once you have placed your order to arrange a collection time.
What do I need to collect my order?Please bring with you your confirmation e-mail, a photo proof of ID (i.e. passport, driving licence), and proof of address.
We will hold your order in store for 10 days, if you have any problems with getting to the store to collect your order please feel free to contact the collection store and we will happily extend this time where possible.
Can Someone Else Collect My Order?Please contact your chosen collection store in advance and we will do our best to accommodate any changes.
Mountain Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Road Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Hybrid Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Childrens Size Guide
| Rider Age | Rider Height | Suggested Wheel Size |
|---|---|---|
MEN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
XXXL |
XXXXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
45-47" |
47-49" |
49-51" |
|
Chest (CM) |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
114-119cm |
119-124cm |
124-129cm |
|
Waist (Inches) |
29-31" |
31-33" |
33-35" |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
|
Waist (CM) |
74-79cm |
79-84cm |
84-89cm |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
|
Gloves (CM) |
7cm |
8cm |
9cm |
10cm |
11cm |
12cm |
|
WOMEN'S
|
XXS |
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
30-31" |
32-33" |
34-35" |
36-37" |
38-39" |
40-41" |
42-43" |
|
Chest (CM) |
77-80cm |
81-86cm |
87-90cm |
91-95cm |
96-100cm |
101-105cm |
106-110cm |
|
Waist (Inches) |
25-26" |
27-28" |
29-30" |
31-32" |
33-34" |
35-36" |
37-38" |
|
Waist (CM) |
64-67cm |
68-72cm |
73-78cm |
79-83cm |
84-87cm |
88-92cm |
93-97cm |
|
Dress Size (UK) |
6/8 |
8/10 |
10/12 |
12/14 |
14/16 |
16/18 |
18/20 |
|
Gloves (CM) |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
8cm |
8.5cm |
9cm |
9.5cm |
SOCKS AND OVERSHOES
|
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
UK Size |
5-6.5 |
7-8.5" |
9-10.5" |
11-12.5 |
13-14.5 |
|
EU Size |
37-39.5 |
40-42 |
42.5-44.5 |
45-47 |
47.5-49.5 |
|
US Size |
5.5-7 |
7.5-9 |
9.5-11 |
11.5-13 |
13.5-15 |
CHILDREN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
EU Size |
110-121m |
122-133cm |
134-145cm |
146-157cm |
158-164cm |
|
UK Size |
5-6yrs |
7-8yrs |
9-10yrs |
11-12yrs |
13-14yrs |
|
Gloves |
5.5cm |
6cm |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
HELMETS
|
S/M |
M/L |
L/XL |
EASY FIT S-M |
EASY FIT L-XL |
KIDS (ONE SIZE) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Circumference (INCHES) |
20-22" |
21.5-23.5" |
23-25" |
20-22.5" |
22.5-25" |
20-22" |
Circumference (CM) |
51-56cm |
55-59cm |
58-63cm |
51-57cm |
57-63cm |
51-56cm |
ARM / ELBOW COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Bicep Circumference* (CM) |
up to 30cm |
30-35cm |
over 35cm |
*Bicep circumference: Measure the full circumference of the bicep 14cm down the arm from the outer edge of the shoulder bone.
LEG / KNEE COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 52cm |
52-60cm |
over 60cm |
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 57cm |
over 57cm |
**Thigh circumference: Measure the full circumference of the thigh 10cm down from the crotch.
MT500+ OVERSHOE
|
S/M |
M/L |
L/XL |
XL/XXL |
|
|---|---|---|---|---|
|
UK SIZE |
5-6 |
7-8 |
8.5-9.5 |
10-11 |
|
EU SIZE |
37-39 |
40-41 |
42-43 |
44-45 |
|
US SIZE |
5.5-6.5 |
7.5-8.5 |
9-10 |
10.5-11.5 |
FOOTWEAR
|
UK SIZE |
5 |
6 |
6.5 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
12 |
|
EU SIZE |
38 |
39 |
40 |
41 |
42 |
42.5 |
43 |
44 |
44.5 |
45 |
46.5 |
46 |
47 |
US SIZE |
6 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
11.5 |
12 |
13 |
Finance* from £81.09 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Lowest monthly payment | Low Rate Credit 48 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £3299.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £329.90 |
| Loan | £2969.10 |
| Duration (Months) | 48 |
| 48 Monthly Payments of | £81.09* |
| Cost of Credit | £923.22 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4222.22 |
| 36 Months Classic Credit (9.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) | |
| Cash Price | £3299.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £329.90 |
| Loan | £2969.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £95.09* |
| Cost of Credit | £454.14 |
| Rate of Interest (fixed) | 9.9% |
| APR Representative | 9.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £3753.14 |
| Lowest borrowing cost | 36 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £3000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £3299.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £329.90 |
| Loan | £2969.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £82.47* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £3299.00 |
Representative example
Representative example
Representative example
Further usage of this website indicates you are happy for us to do this..
Find out about the cookies we have set and how we use them.






