Cube Bikes Reaction Hybrid Performance 600 Fe 2026
Pricing
Finance* from £61.43 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
- Cycle 2 work Discounted Bikes
- How long will delivery take
- How To Assemble Your New Bike
- Discount Code
| Model Year | 2026 |
|---|---|
| Options | S electricblue/dazzle Out of Stock M electricblue/dazzle In Stock To Order L electricblue/dazzle Out of Stock XL electricblue/dazzle Low Stock To Order XXL electricblue/dazzle Low Stock To Order |
| Style | 1980s cycle couriers adopted the mountain bike for the urban jungle, with good reason â" and we've channelled that spirit of versatility into the Reaction Hybrid Performance FE. Bosch's powerful Performance motor â" with a 600Wh battery â" and easy-shifting Shimano Cues 9-speed gears keep you moving, and powerful Shimano hydraulic disc brakes ensure you can always stop safely, whatever the weather. There's a suspension fork with 120mm travel (100mm for smaller frame sizes) for tackling city potholes and rooty trails, grippy Schwalbe Smart Sam 2.6in tyres, and a comfy saddle and grips for day-long comfort. Fully equipped with mudguards, integrated lights, a luggage carrier and a kickstand, it's all set for adventure â" anytime, anywhere. Frame descriptionThe Reaction Hybrid Performance FE is built for all-round versatility, whether you're tackling the daily commute or peaceful forest trails. Bosch's quiet, powerful Performance motor with 75 Nm torque is Smart System-equipped, and there's a 600Wh battery for miles of pedal assistance. We fitted mudguards, a luggage carrier, a lighting set and a flat mount kickstand, so you're all set for any journey. There's even mounting points for a lock or multi-tool under the top tube, while Internal Cable Routing reduces clutter and flatters the frame's elegant lines. And, with Size Split, it's easy to find the perfect fit for you. The Reaction Hybrid Performance FE is built for all-round versatility, whether you're tackling the daily commute or peaceful forest trails. Bosch's quiet, powerful Performance motor with 75 Nm torque is Smart System-equipped, and there's a 600Wh battery for miles of pedal assistance. We fitted mudguards, a luggage carrier, a lighting set and a flat mount kickstand, so you're all set for any journey. There's even mounting points for a lock or multi-tool under the top tube, while Internal Cable Routing reduces clutter and flatters the frame's elegant lines. And, with Size Split, it's easy to find the perfect fit for you. |
| Frame | Aluminium Superlite, Gravity Casting Technology, Agile Ride Geometry, Boost148, Fully Integrated Battery, Advanced Internal Cable Routing, 1.5 Headtube, Kickstand/Fender/Carrier Mounting Points |
| Forks | SR Suntour XCM34 NLO Coil, Tapered, 15x110mm, 120mm (27.5: 100mm) |
| Rear Derailleur | Shimano Cues RD-U4000-GS, 9-Speed |
| Shifters | Shimano Cues SL-U4010- Rapidfire-Plus |
| Chainset | ACID MTB Hybrid Pro, 38T Crankset chainring sizes: 38TChain guide: Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
| Chain | KMC eGlide |
| Freewheel | Shimano Cues CS-LG300, 11-46T |
| Headset | ACROS AZF-1034, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), X-Connect Interface |
| Stem | CUBE Performance Stem E-MTB 35, FPI-Link |
| Handlebars | CUBE Rise Trail Bar 35 |
| Tyres | Schwalbe Smart Sam, Active, 2.6 |
| Saddle | ACID Sequence 160 |
| Seatpost | CUBE Performance Post, 31.6mm |
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Grips | ACID Hybrid Perform |
| Miscellaneous | Front light: ACID Front Light PRO-E 150 X-Connect, 12V, DC Rear light: ACID Mudguard Rear Light PRO-E, 12V, DC Kickstand: ACID FM Pure Kickstand Mudguard: ACID 85 BB-Mount Bell: Knog Oi Carrier: ACID Carrier SIC 2.0 Rail Boost |
| Brakes | Shimano BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180) |
| Wheelset | ACID Pro 30, 32/32 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| Motor | Bosch Drive Unit Performance Line 75Nm (BDU34) |
| Battery | Bosch PowerTube 600 |
Our Click & Collect service offers all the benefits of shopping online combined with specialist personal retail experience in one of our stores. Simply order your items, select Click & Collect and pick up your item at a time that's convenient for you. Best of all the service is completely FREE! and often you can take advantage of our valuable in store promotional offers.
1. Add your items to your basket2. Go to the checkout
3. Choose the store of your choice from the drop down delivery menu
4. Make the payment through our secure checkout
5. Wait for a collection email/phone call from our team
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
When can I collect my order?
For items in stock at the chosen collection store, we will normally have your item ready to collect within 1-2 working days.
For items which are at the warehouse your order will be ready to collect in the time indicated on the website; or if at another store approximately 3 to 5 working days β please call in advance if you are making a long journey, just in case!
If you order a bike we will contact you and arrange a collection appointment. All bikes go through a PDI (Pre-Delivery Inspection) delivered by one of our accredited mechanics, this means that getting your bike ready for collection may take a little longer.
How will I know when my order is ready?For every order we will send you an e-mail to let you know when your order is ready to collect. If you've ordered a bike we will contact you once you have placed your order to arrange a collection time.
What do I need to collect my order?Please bring with you your confirmation e-mail, a photo proof of ID (i.e. passport, driving licence), and proof of address.
We will hold your order in store for 10 days, if you have any problems with getting to the store to collect your order please feel free to contact the collection store and we will happily extend this time where possible.
Can Someone Else Collect My Order?Please contact your chosen collection store in advance and we will do our best to accommodate any changes.
Mountain Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Road Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Hybrid Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Childrens Size Guide
| Rider Age | Rider Height | Suggested Wheel Size |
|---|---|---|
MEN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
XXXL |
XXXXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
45-47" |
47-49" |
49-51" |
|
Chest (CM) |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
114-119cm |
119-124cm |
124-129cm |
|
Waist (Inches) |
29-31" |
31-33" |
33-35" |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
|
Waist (CM) |
74-79cm |
79-84cm |
84-89cm |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
|
Gloves (CM) |
7cm |
8cm |
9cm |
10cm |
11cm |
12cm |
|
WOMEN'S
|
XXS |
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
30-31" |
32-33" |
34-35" |
36-37" |
38-39" |
40-41" |
42-43" |
|
Chest (CM) |
77-80cm |
81-86cm |
87-90cm |
91-95cm |
96-100cm |
101-105cm |
106-110cm |
|
Waist (Inches) |
25-26" |
27-28" |
29-30" |
31-32" |
33-34" |
35-36" |
37-38" |
|
Waist (CM) |
64-67cm |
68-72cm |
73-78cm |
79-83cm |
84-87cm |
88-92cm |
93-97cm |
|
Dress Size (UK) |
6/8 |
8/10 |
10/12 |
12/14 |
14/16 |
16/18 |
18/20 |
|
Gloves (CM) |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
8cm |
8.5cm |
9cm |
9.5cm |
SOCKS AND OVERSHOES
|
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
UK Size |
5-6.5 |
7-8.5" |
9-10.5" |
11-12.5 |
13-14.5 |
|
EU Size |
37-39.5 |
40-42 |
42.5-44.5 |
45-47 |
47.5-49.5 |
|
US Size |
5.5-7 |
7.5-9 |
9.5-11 |
11.5-13 |
13.5-15 |
CHILDREN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
EU Size |
110-121m |
122-133cm |
134-145cm |
146-157cm |
158-164cm |
|
UK Size |
5-6yrs |
7-8yrs |
9-10yrs |
11-12yrs |
13-14yrs |
|
Gloves |
5.5cm |
6cm |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
HELMETS
|
S/M |
M/L |
L/XL |
EASY FIT S-M |
EASY FIT L-XL |
KIDS (ONE SIZE) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Circumference (INCHES) |
20-22" |
21.5-23.5" |
23-25" |
20-22.5" |
22.5-25" |
20-22" |
Circumference (CM) |
51-56cm |
55-59cm |
58-63cm |
51-57cm |
57-63cm |
51-56cm |
ARM / ELBOW COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Bicep Circumference* (CM) |
up to 30cm |
30-35cm |
over 35cm |
*Bicep circumference: Measure the full circumference of the bicep 14cm down the arm from the outer edge of the shoulder bone.
LEG / KNEE COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 52cm |
52-60cm |
over 60cm |
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 57cm |
over 57cm |
**Thigh circumference: Measure the full circumference of the thigh 10cm down from the crotch.
MT500+ OVERSHOE
|
S/M |
M/L |
L/XL |
XL/XXL |
|
|---|---|---|---|---|
|
UK SIZE |
5-6 |
7-8 |
8.5-9.5 |
10-11 |
|
EU SIZE |
37-39 |
40-41 |
42-43 |
44-45 |
|
US SIZE |
5.5-6.5 |
7.5-8.5 |
9-10 |
10.5-11.5 |
FOOTWEAR
|
UK SIZE |
5 |
6 |
6.5 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
12 |
|
EU SIZE |
38 |
39 |
40 |
41 |
42 |
42.5 |
43 |
44 |
44.5 |
45 |
46.5 |
46 |
47 |
US SIZE |
6 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
11.5 |
12 |
13 |
Finance* from £61.43 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Lowest monthly payment | Low Rate Credit 48 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £2499.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £249.90 |
| Loan | £2249.10 |
| Duration (Months) | 48 |
| 48 Monthly Payments of | £61.43* |
| Cost of Credit | £699.54 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £3198.54 |
| 36 Months Classic Credit (9.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) | |
| Cash Price | £2499.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £249.90 |
| Loan | £2249.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £72.03* |
| Cost of Credit | £343.98 |
| Rate of Interest (fixed) | 9.9% |
| APR Representative | 9.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £2842.98 |
| Lowest borrowing cost | 24 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £2499.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £249.90 |
| Loan | £2249.10 |
| Duration (Months) | 24 |
| 24 Monthly Payments of | £93.71* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £2499.00 |
Representative example
Representative example
Representative example
Further usage of this website indicates you are happy for us to do this..
Find out about the cookies we have set and how we use them.





