Cube Bikes Agree C:62 Slx 2026
Pricing
Finance* from £103.21 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
- Cycle 2 work Discounted Bikes
- How long will delivery take
- How To Assemble Your New Bike
- Discount Code
| Model Year | 2026 |
|---|---|
| Options | 47 cm cosmicpurple/black Out of Stock 50 cm cosmicpurple/black Out of Stock 53 cm cosmicpurple/black Out of Stock 56 cm cosmicpurple/black Out of Stock 58 cm cosmicpurple/black Out of Stock 60 cm cosmicpurple/black Low Stock To Order 62 cm cosmicpurple/black Out of Stock |
| Style | If you understand the principle of marginal gains, you'll appreciate the Agree C:62 SLX. That's because it's built to cut through the air like a hot knife through butter, but still have the comfort and low weight you need for long days in the saddle. We fitted Newmen Streem Climbing 35/38 wheels with 30mm Continental Grand Prix 5000 tyres, to complement the frame's aero credentials. Combined with the full C:62 carbon fork, an integrated carbon bar and stem, the super-precise shifting and powerful braking of Sram's Force AXS 2x12 components with power meter, and a frame-mounted storage box, it'll redefine your expectations of what a race bike is capable of. Frame descriptionYou want to be fast? You'll need two things: a bike that fits properly, and a frame that's designed to slice through the air as efficiently as possible. The Agree C:62 is available in a huge range of sizes from 47cm to 62cm, so you can be sure to find the one that suits you perfectly. Frame clearance of 32mm leaves plenty of room for bigger tyre profiles. With its exceptionally neat integrated handlebar, Advanced Internal Cable Routing and carefully profiled tube shapes, it's as slippery as we can make it. We even added a frame-mounted storage box â€" perfect for tools, a snack or an extra layer â€" and slender stays, so it's as comfortable and practical on long rides as it is rapid. You want to be fast? You'll need two things: a bike that fits properly, and a frame that's designed to slice through the air as efficiently as possible. The Agree C:62 is available in a huge range of sizes from 47cm to 62cm, so you can be sure to find the one that suits you perfectly. Frame clearance of 32mm leaves plenty of room for bigger tyre profiles. With its exceptionally neat integrated handlebar, Advanced Internal Cable Routing and carefully profiled tube shapes, it's as slippery as we can make it. We even added a frame-mounted storage box â€" perfect for tools, a snack or an extra layer â€" and slender stays, so it's as comfortable and practical on long rides as it is rapid. |
| Frame | C:62® Advanced Twin Mold Technology, Full Internal Cable Routing, Integrated Seat Post Clamp, Flat Mount Disc, Storage Box Option, AXH, 12x142mm |
| Forks | CUBE CSL Evo Aero C:62® Technology, 1 1/8" - 1 1/4" Tapered, Flat Mount, 12x100mm |
| Rear Derailleur | Sram Force AXS E1, 12-Speed |
| Front Derailleur | Sram Force AXS E1 |
| Chainset | Sram Force E1 AXS, Powermeter Spindle, Dub, 48x35T Crankset chainring sizes: 48x35T |
| Bottom Bracket | Sram DUB Road, 86mm Pressfit |
| Chain | Sram Force E1 |
| Freewheel | Sram Force E1 XG-1270, 10-36T |
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/4" |
| Handlebars | ICR Cockpit System, Integrated Cable Routing, Aero Spacer System, Garmin Mount Interface |
| Brake Levers | Sram Force AXS E1 |
| Tyres | Conti Grand Prix 5000 S-TR, Kevlar, 30-622, Tubeless Ready |
| Saddle | ACID Nuance SLT Carbon |
| Seatpost | Agree C:62 Aero, Comfort Flex |
| Grips | ACID Bartape RC 2.5 |
| Brakes | Sram Force AXS E1 HRD, Hydr. Disc Brake, Flat Mount (160) |
| Wheelset | Newmen Streem C.35/C.38 Carbon, 21/24 Spokes, 12x100mm/12x142mm, Tubeless Ready |
Our Click & Collect service offers all the benefits of shopping online combined with specialist personal retail experience in one of our stores. Simply order your items, select Click & Collect and pick up your item at a time that's convenient for you. Best of all the service is completely FREE! and often you can take advantage of our valuable in store promotional offers.
1. Add your items to your basket2. Go to the checkout
3. Choose the store of your choice from the drop down delivery menu
4. Make the payment through our secure checkout
5. Wait for a collection email/phone call from our team
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
When can I collect my order?
For items in stock at the chosen collection store, we will normally have your item ready to collect within 1-2 working days.
For items which are at the warehouse your order will be ready to collect in the time indicated on the website; or if at another store approximately 3 to 5 working days – please call in advance if you are making a long journey, just in case!
If you order a bike we will contact you and arrange a collection appointment. All bikes go through a PDI (Pre-Delivery Inspection) delivered by one of our accredited mechanics, this means that getting your bike ready for collection may take a little longer.
How will I know when my order is ready?For every order we will send you an e-mail to let you know when your order is ready to collect. If you've ordered a bike we will contact you once you have placed your order to arrange a collection time.
What do I need to collect my order?Please bring with you your confirmation e-mail, a photo proof of ID (i.e. passport, driving licence), and proof of address.
We will hold your order in store for 10 days, if you have any problems with getting to the store to collect your order please feel free to contact the collection store and we will happily extend this time where possible.
Can Someone Else Collect My Order?Please contact your chosen collection store in advance and we will do our best to accommodate any changes.
Mountain Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Road Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Hybrid Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Childrens Size Guide
| Rider Age | Rider Height | Suggested Wheel Size |
|---|---|---|
MEN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
XXXL |
XXXXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
45-47" |
47-49" |
49-51" |
|
Chest (CM) |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
114-119cm |
119-124cm |
124-129cm |
|
Waist (Inches) |
29-31" |
31-33" |
33-35" |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
|
Waist (CM) |
74-79cm |
79-84cm |
84-89cm |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
|
Gloves (CM) |
7cm |
8cm |
9cm |
10cm |
11cm |
12cm |
|
WOMEN'S
|
XXS |
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
30-31" |
32-33" |
34-35" |
36-37" |
38-39" |
40-41" |
42-43" |
|
Chest (CM) |
77-80cm |
81-86cm |
87-90cm |
91-95cm |
96-100cm |
101-105cm |
106-110cm |
|
Waist (Inches) |
25-26" |
27-28" |
29-30" |
31-32" |
33-34" |
35-36" |
37-38" |
|
Waist (CM) |
64-67cm |
68-72cm |
73-78cm |
79-83cm |
84-87cm |
88-92cm |
93-97cm |
|
Dress Size (UK) |
6/8 |
8/10 |
10/12 |
12/14 |
14/16 |
16/18 |
18/20 |
|
Gloves (CM) |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
8cm |
8.5cm |
9cm |
9.5cm |
SOCKS AND OVERSHOES
|
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
UK Size |
5-6.5 |
7-8.5" |
9-10.5" |
11-12.5 |
13-14.5 |
|
EU Size |
37-39.5 |
40-42 |
42.5-44.5 |
45-47 |
47.5-49.5 |
|
US Size |
5.5-7 |
7.5-9 |
9.5-11 |
11.5-13 |
13.5-15 |
CHILDREN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
EU Size |
110-121m |
122-133cm |
134-145cm |
146-157cm |
158-164cm |
|
UK Size |
5-6yrs |
7-8yrs |
9-10yrs |
11-12yrs |
13-14yrs |
|
Gloves |
5.5cm |
6cm |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
HELMETS
|
S/M |
M/L |
L/XL |
EASY FIT S-M |
EASY FIT L-XL |
KIDS (ONE SIZE) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Circumference (INCHES) |
20-22" |
21.5-23.5" |
23-25" |
20-22.5" |
22.5-25" |
20-22" |
Circumference (CM) |
51-56cm |
55-59cm |
58-63cm |
51-57cm |
57-63cm |
51-56cm |
ARM / ELBOW COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Bicep Circumference* (CM) |
up to 30cm |
30-35cm |
over 35cm |
*Bicep circumference: Measure the full circumference of the bicep 14cm down the arm from the outer edge of the shoulder bone.
LEG / KNEE COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 52cm |
52-60cm |
over 60cm |
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 57cm |
over 57cm |
**Thigh circumference: Measure the full circumference of the thigh 10cm down from the crotch.
MT500+ OVERSHOE
|
S/M |
M/L |
L/XL |
XL/XXL |
|
|---|---|---|---|---|
|
UK SIZE |
5-6 |
7-8 |
8.5-9.5 |
10-11 |
|
EU SIZE |
37-39 |
40-41 |
42-43 |
44-45 |
|
US SIZE |
5.5-6.5 |
7.5-8.5 |
9-10 |
10.5-11.5 |
FOOTWEAR
|
UK SIZE |
5 |
6 |
6.5 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
12 |
|
EU SIZE |
38 |
39 |
40 |
41 |
42 |
42.5 |
43 |
44 |
44.5 |
45 |
46.5 |
46 |
47 |
US SIZE |
6 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
11.5 |
12 |
13 |
Finance* from £103.21 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Lowest monthly payment | Low Rate Credit 48 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £4199.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £419.90 |
| Loan | £3779.10 |
| Duration (Months) | 48 |
| 48 Monthly Payments of | £103.21* |
| Cost of Credit | £1174.98 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £5373.98 |
| 36 Months Classic Credit (9.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) | |
| Cash Price | £4199.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £419.90 |
| Loan | £3779.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £121.03* |
| Cost of Credit | £577.98 |
| Rate of Interest (fixed) | 9.9% |
| APR Representative | 9.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4776.98 |
| Lowest borrowing cost | 36 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £3000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £4199.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £419.90 |
| Loan | £3779.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £104.97* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4199.00 |
Representative example
Representative example
Representative example
Further usage of this website indicates you are happy for us to do this..
Find out about the cookies we have set and how we use them.








