Cube Bikes Aerium C:68x Race Foggrey/white 2025 2026
Pricing
Finance* from £154.83 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
- Cycle 2 work Discounted Bikes
- How long will delivery take
- How To Assemble Your New Bike
- Discount Code
| Model Year | 2026 |
|---|---|
| Options | XS foggrey/white Out of Stock S foggrey/white Out of Stock M foggrey/white Out of Stock L foggrey/white Low Stock To Order |
| Style | You could pedal harder, or you could just pedal smarter. With its wind tunnel and race-proven aero design and premium C:68X® carbon build, the Aerium C:68X Race has the pedigree to get you over the line, faster. Configurable storage and hydration options make it simple to keep yourself fed and hydrated, even on the longest stages. Shimano Dura-Ace Di2 with an Ultegra chainset and derailleurs put the right ratio literally at your fingertips, whilst matching Dura-Ace Di2 hydraulic disc brakes mean you can brake later and harder, maintaining your speed for longer. And Newmen Streem Aero/Sprint TT 60/80 wheels shod with Continental Grand Prix 5000 TT tyres and tubes with aero valves get your power to the road. It's got everything that you need â€" the rest is up to you. Frame descriptionDeveloped in close collaboration with CUBE athlete and World champion Lucy Charles-Barclay, the Aerium C:68X can rightly claim its title as the fastest frame we've ever made. Every detail, from the aero fork design, disc brake integration and in-frame hydration and storage systems has been designed with zero compromise, tested in the wind tunnel and then tested again under pressure, in race conditions. Lucy has full confidence in the frame and its configurable storage and hydration and now you can, too. Developed in close collaboration with CUBE athlete and World champion Lucy Charles-Barclay, the Aerium C:68X can rightly claim its title as the fastest frame we've ever made. Every detail, from the aero fork design, disc brake integration and in-frame hydration and storage systems has been designed with zero compromise, tested in the wind tunnel and then tested again under pressure, in race conditions. Lucy has full confidence in the frame and its configurable storage and hydration and now you can, too. |
| Frame | Aerium C:68X® Monocoque Advanced Twin Mold Technology, Twin Head Tube, Full Internal Cable Routing, Flat Mount Disc, 12x142mm, AXH |
| Forks | Aerium C:68X®, Integrated Cable Routing, Flat Mount Disc, 12x100mm |
| Rear Derailleur | Shimano Ultegra Di2 RD-R8150-DGS. 12-Speed, Electronic Shifting System |
| Front Derailleur | Shimano Ultegra Di2 FD-R8150-F |
| Shifters | Shimano Dura Ace Di2 SW-R9160 TT |
| Chainset | Shimano Ultegra FC-R8100, Hollowtech II, 52x36T Crankset chainring sizes: 52x36T |
| Bottom Bracket | Shimano SM-BB71-41B, 86mm Pressfit |
| Chain | Shimano CN-M8100 |
| Freewheel | Shimano Ultegra CS-R8101, 11-30T |
| Headset | ACROS Integrated, Top 1 1/8", Bottom 1 1/4" |
| Handlebars | CUBE Aerium C:68X® Cockpit System |
| Brake Levers | Shimano Dura Ace Di2 SW-R9160 TT |
| Tyres | Conti Grand Prix 5000 TT, 28-622 |
| Saddle | Selle Italia Watt SF Magnesium |
| Seatpost | CUBE Aerium C:68 Aero |
| Grips | ACID Bartape RD |
| Brakes | Shimano Dura Ace BR-R9270, Hydr. Disc Brake, Flat Mount (140/140) |
| Wheelset | Newmen Streem S.60/TT.80 Carbon, 21/24 Spokes, 12x100mm/12x142mm, Tubeless Ready |
Our Click & Collect service offers all the benefits of shopping online combined with specialist personal retail experience in one of our stores. Simply order your items, select Click & Collect and pick up your item at a time that's convenient for you. Best of all the service is completely FREE! and often you can take advantage of our valuable in store promotional offers.
1. Add your items to your basket2. Go to the checkout
3. Choose the store of your choice from the drop down delivery menu
4. Make the payment through our secure checkout
5. Wait for a collection email/phone call from our team
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
When can I collect my order?
For items in stock at the chosen collection store, we will normally have your item ready to collect within 1-2 working days.
For items which are at the warehouse your order will be ready to collect in the time indicated on the website; or if at another store approximately 3 to 5 working days – please call in advance if you are making a long journey, just in case!
If you order a bike we will contact you and arrange a collection appointment. All bikes go through a PDI (Pre-Delivery Inspection) delivered by one of our accredited mechanics, this means that getting your bike ready for collection may take a little longer.
How will I know when my order is ready?For every order we will send you an e-mail to let you know when your order is ready to collect. If you've ordered a bike we will contact you once you have placed your order to arrange a collection time.
What do I need to collect my order?Please bring with you your confirmation e-mail, a photo proof of ID (i.e. passport, driving licence), and proof of address.
We will hold your order in store for 10 days, if you have any problems with getting to the store to collect your order please feel free to contact the collection store and we will happily extend this time where possible.
Can Someone Else Collect My Order?Please contact your chosen collection store in advance and we will do our best to accommodate any changes.
Mountain Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Road Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Hybrid Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Childrens Size Guide
| Rider Age | Rider Height | Suggested Wheel Size |
|---|---|---|
MEN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
XXXL |
XXXXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
45-47" |
47-49" |
49-51" |
|
Chest (CM) |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
114-119cm |
119-124cm |
124-129cm |
|
Waist (Inches) |
29-31" |
31-33" |
33-35" |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
|
Waist (CM) |
74-79cm |
79-84cm |
84-89cm |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
|
Gloves (CM) |
7cm |
8cm |
9cm |
10cm |
11cm |
12cm |
|
WOMEN'S
|
XXS |
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
30-31" |
32-33" |
34-35" |
36-37" |
38-39" |
40-41" |
42-43" |
|
Chest (CM) |
77-80cm |
81-86cm |
87-90cm |
91-95cm |
96-100cm |
101-105cm |
106-110cm |
|
Waist (Inches) |
25-26" |
27-28" |
29-30" |
31-32" |
33-34" |
35-36" |
37-38" |
|
Waist (CM) |
64-67cm |
68-72cm |
73-78cm |
79-83cm |
84-87cm |
88-92cm |
93-97cm |
|
Dress Size (UK) |
6/8 |
8/10 |
10/12 |
12/14 |
14/16 |
16/18 |
18/20 |
|
Gloves (CM) |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
8cm |
8.5cm |
9cm |
9.5cm |
SOCKS AND OVERSHOES
|
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
UK Size |
5-6.5 |
7-8.5" |
9-10.5" |
11-12.5 |
13-14.5 |
|
EU Size |
37-39.5 |
40-42 |
42.5-44.5 |
45-47 |
47.5-49.5 |
|
US Size |
5.5-7 |
7.5-9 |
9.5-11 |
11.5-13 |
13.5-15 |
CHILDREN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
EU Size |
110-121m |
122-133cm |
134-145cm |
146-157cm |
158-164cm |
|
UK Size |
5-6yrs |
7-8yrs |
9-10yrs |
11-12yrs |
13-14yrs |
|
Gloves |
5.5cm |
6cm |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
HELMETS
|
S/M |
M/L |
L/XL |
EASY FIT S-M |
EASY FIT L-XL |
KIDS (ONE SIZE) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Circumference (INCHES) |
20-22" |
21.5-23.5" |
23-25" |
20-22.5" |
22.5-25" |
20-22" |
Circumference (CM) |
51-56cm |
55-59cm |
58-63cm |
51-57cm |
57-63cm |
51-56cm |
ARM / ELBOW COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Bicep Circumference* (CM) |
up to 30cm |
30-35cm |
over 35cm |
*Bicep circumference: Measure the full circumference of the bicep 14cm down the arm from the outer edge of the shoulder bone.
LEG / KNEE COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 52cm |
52-60cm |
over 60cm |
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 57cm |
over 57cm |
**Thigh circumference: Measure the full circumference of the thigh 10cm down from the crotch.
MT500+ OVERSHOE
|
S/M |
M/L |
L/XL |
XL/XXL |
|
|---|---|---|---|---|
|
UK SIZE |
5-6 |
7-8 |
8.5-9.5 |
10-11 |
|
EU SIZE |
37-39 |
40-41 |
42-43 |
44-45 |
|
US SIZE |
5.5-6.5 |
7.5-8.5 |
9-10 |
10.5-11.5 |
FOOTWEAR
|
UK SIZE |
5 |
6 |
6.5 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
12 |
|
EU SIZE |
38 |
39 |
40 |
41 |
42 |
42.5 |
43 |
44 |
44.5 |
45 |
46.5 |
46 |
47 |
US SIZE |
6 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
11.5 |
12 |
13 |
Finance* from £154.83 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Lowest monthly payment | Low Rate Credit 48 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £6299.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £629.90 |
| Loan | £5669.10 |
| Duration (Months) | 48 |
| 48 Monthly Payments of | £154.83* |
| Cost of Credit | £1762.74 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £8061.74 |
| 36 Months Classic Credit (9.9% APR Representative) (Minimum goods total £2000.00) | |
| Cash Price | £6299.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £629.90 |
| Loan | £5669.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £181.55* |
| Cost of Credit | £866.70 |
| Rate of Interest (fixed) | 9.9% |
| APR Representative | 9.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £7165.70 |
| Lowest borrowing cost | 36 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £3000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £6299.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £629.90 |
| Loan | £5669.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £157.47* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £6299.00 |
Representative example
Representative example
Representative example
Further usage of this website indicates you are happy for us to do this..
Find out about the cookies we have set and how we use them.






