Cube Bikes Nuroad Rookie Pro 2026
Pricing
Finance* from £74.92 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
- Cycle 2 work Discounted Bikes
- How long will delivery take
- How To Assemble Your New Bike
- Discount Code
| Model Year | 2026 |
|---|---|
| Options | XXS tealgrey/teal Low Stock To Order |
| Style | For those times when the road peters out on a family ride, the Nuroad Rookie has the cojones to keep going. With tough, comfortable and grippy 40mm Schwalbe tyres fitted to a pair of CUBE disc wheels as standard, it doesn't care whether you're rolling on tarmac or gravel. The full carbon fork saves weight and adds extra comfort, even for long days in the saddle. Mechanical disc brakes serve up ample stopping power whatever the weather gets up to, and 1x10 gears have the range to make light work of any route. It's got adventure in its DNA, so you can feed their curiosity. Frame descriptionBlending the off-road pedigree of our cyclocross bikes with the agility of our road machines and a hint of mountain bike DNA, the Nuroad Rookie's frame is perfectly proportioned for younger riders. We've not skimped on the details, either. Generous clearances mean there's plenty of room for larger-profile tyres, and rack and mudguard mounts open up a host of options for add-on accessories and extended adventures. There's even a full carbon fork, too, which is a more comfortable option than aluminium. Blending the off-road pedigree of our cyclocross bikes with the agility of our road machines and a hint of mountain bike DNA, the Nuroad Rookie's frame is perfectly proportioned for younger riders. We've not skimped on the details, either. Generous clearances mean there's plenty of room for larger-profile tyres, and rack and mudguard mounts open up a host of options for add-on accessories and extended adventures. There's even a full carbon fork, too, which is a more comfortable option than aluminium. |
| Frame | Aluminium 6061 T6 Superlite, Gravel Comfort Geometry, Flat Mount Disc, Fender & Rack Option, 12x142mm, AXH |
| Forks | CUBE Nuroad Flat Mount Disc, Full Carbon, 1 1/8" - 1 1/4" Tapered, Fender & Lowrider Mounts, QR |
| Rear Derailleur | Microshift Sword RD-G7005M, 10-Speed |
| Chainset | ACID Gravel Pro, 40T Crankset chainring sizes: 40T |
| Bottom Bracket | Shimano BB-RS500PB, Pressfit |
| Chain | KMC X10 |
| Freewheel | Microshift CS-H104, 11-48T |
| Headset | VP Z-t, Top Zero-Stack 1 1/8" (OD 44mm), Bottom Integrated 1 1/4" |
| Stem | CUBE Performance Stem, 31.8mm |
| Handlebars | CUBE Gravel Race Bar |
| Brake Levers | Microshift Sword SB-G7000 |
| Tyres | Schwalbe G-One Allround, Kevlar, 40-584 |
| Saddle | ACID Venec Lite |
| Seatpost | CUBE Performance Post, 27.2mm |
| Grips | ACID Bartape CC 3.0 |
| Brakes | Tektro MD-C510, Flat Mount (160/160) |
| Wheelset | ACID Pro OR 2.3, 28/28 Spokes, 12x100mm/12x142mm, Tubeless Ready |
Our Click & Collect service offers all the benefits of shopping online combined with specialist personal retail experience in one of our stores. Simply order your items, select Click & Collect and pick up your item at a time that's convenient for you. Best of all the service is completely FREE! and often you can take advantage of our valuable in store promotional offers.
1. Add your items to your basket2. Go to the checkout
3. Choose the store of your choice from the drop down delivery menu
4. Make the payment through our secure checkout
5. Wait for a collection email/phone call from our team
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
When can I collect my order?
For items in stock at the chosen collection store, we will normally have your item ready to collect within 1-2 working days.
For items which are at the warehouse your order will be ready to collect in the time indicated on the website; or if at another store approximately 3 to 5 working days – please call in advance if you are making a long journey, just in case!
If you order a bike we will contact you and arrange a collection appointment. All bikes go through a PDI (Pre-Delivery Inspection) delivered by one of our accredited mechanics, this means that getting your bike ready for collection may take a little longer.
How will I know when my order is ready?For every order we will send you an e-mail to let you know when your order is ready to collect. If you've ordered a bike we will contact you once you have placed your order to arrange a collection time.
What do I need to collect my order?Please bring with you your confirmation e-mail, a photo proof of ID (i.e. passport, driving licence), and proof of address.
We will hold your order in store for 10 days, if you have any problems with getting to the store to collect your order please feel free to contact the collection store and we will happily extend this time where possible.
Can Someone Else Collect My Order?Please contact your chosen collection store in advance and we will do our best to accommodate any changes.
Mountain Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Road Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Hybrid Bike Size Guide
| Rider Height (FT/IN) | Rider Height CM | Suggested Frame Size |
|---|---|---|
Childrens Size Guide
| Rider Age | Rider Height | Suggested Wheel Size |
|---|---|---|
MEN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
XXXL |
XXXXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
45-47" |
47-49" |
49-51" |
|
Chest (CM) |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
114-119cm |
119-124cm |
124-129cm |
|
Waist (Inches) |
29-31" |
31-33" |
33-35" |
35-37" |
37-39" |
39-41" |
41-43" |
43-45" |
|
Waist (CM) |
74-79cm |
79-84cm |
84-89cm |
89-94cm |
94-99cm |
99-104cm |
104-109cm |
109-114cm |
|
Gloves (CM) |
7cm |
8cm |
9cm |
10cm |
11cm |
12cm |
|
WOMEN'S
|
XXS |
XS |
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Chest (Inches) |
30-31" |
32-33" |
34-35" |
36-37" |
38-39" |
40-41" |
42-43" |
|
Chest (CM) |
77-80cm |
81-86cm |
87-90cm |
91-95cm |
96-100cm |
101-105cm |
106-110cm |
|
Waist (Inches) |
25-26" |
27-28" |
29-30" |
31-32" |
33-34" |
35-36" |
37-38" |
|
Waist (CM) |
64-67cm |
68-72cm |
73-78cm |
79-83cm |
84-87cm |
88-92cm |
93-97cm |
|
Dress Size (UK) |
6/8 |
8/10 |
10/12 |
12/14 |
14/16 |
16/18 |
18/20 |
|
Gloves (CM) |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
8cm |
8.5cm |
9cm |
9.5cm |
SOCKS AND OVERSHOES
|
S |
M |
L |
XL |
XXL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
UK Size |
5-6.5 |
7-8.5" |
9-10.5" |
11-12.5 |
13-14.5 |
|
EU Size |
37-39.5 |
40-42 |
42.5-44.5 |
45-47 |
47.5-49.5 |
|
US Size |
5.5-7 |
7.5-9 |
9.5-11 |
11.5-13 |
13.5-15 |
CHILDREN'S
|
XS |
S |
M |
L |
XL |
|
|---|---|---|---|---|---|
|
EU Size |
110-121m |
122-133cm |
134-145cm |
146-157cm |
158-164cm |
|
UK Size |
5-6yrs |
7-8yrs |
9-10yrs |
11-12yrs |
13-14yrs |
|
Gloves |
5.5cm |
6cm |
6.5cm |
7cm |
7.5cm |
HELMETS
|
S/M |
M/L |
L/XL |
EASY FIT S-M |
EASY FIT L-XL |
KIDS (ONE SIZE) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Circumference (INCHES) |
20-22" |
21.5-23.5" |
23-25" |
20-22.5" |
22.5-25" |
20-22" |
Circumference (CM) |
51-56cm |
55-59cm |
58-63cm |
51-57cm |
57-63cm |
51-56cm |
ARM / ELBOW COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Bicep Circumference* (CM) |
up to 30cm |
30-35cm |
over 35cm |
*Bicep circumference: Measure the full circumference of the bicep 14cm down the arm from the outer edge of the shoulder bone.
LEG / KNEE COVERS
|
S-M |
M-L |
L-XL |
|
|---|---|---|---|
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 52cm |
52-60cm |
over 60cm |
|
Thigh Circumference** (CM) |
up to 57cm |
over 57cm |
**Thigh circumference: Measure the full circumference of the thigh 10cm down from the crotch.
MT500+ OVERSHOE
|
S/M |
M/L |
L/XL |
XL/XXL |
|
|---|---|---|---|---|
|
UK SIZE |
5-6 |
7-8 |
8.5-9.5 |
10-11 |
|
EU SIZE |
37-39 |
40-41 |
42-43 |
44-45 |
|
US SIZE |
5.5-6.5 |
7.5-8.5 |
9-10 |
10.5-11.5 |
FOOTWEAR
|
UK SIZE |
5 |
6 |
6.5 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
12 |
|
EU SIZE |
38 |
39 |
40 |
41 |
42 |
42.5 |
43 |
44 |
44.5 |
45 |
46.5 |
46 |
47 |
US SIZE |
6 |
7 |
7.5 |
8 |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
11.5 |
12 |
13 |
Finance* from £74.92 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Low Rate Credit 12 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £339.00) | |
| Cash Price | £999.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £99.90 |
| Loan | £899.10 |
| Duration (Months) | 12 |
| 12 Monthly Payments of | £80.72* |
| Cost of Credit | £69.54 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £1068.54 |
| 12 Months Classic Credit (9.9% APR Representative) (Minimum goods total £339.00) | |
| Cash Price | £999.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £99.90 |
| Loan | £899.10 |
| Duration (Months) | 12 |
| 12 Monthly Payments of | £78.83* |
| Cost of Credit | £46.86 |
| Rate of Interest (fixed) | 9.9% |
| APR Representative | 9.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £1045.86 |
| Lowest monthly payment | 12 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £399.00) |
|---|---|
| Cash Price | £999.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £99.90 |
| Loan | £899.10 |
| Duration (Months) | 12 |
| 12 Monthly Payments of | £74.92* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £999.00 |
Representative example
Representative example
Representative example
Further usage of this website indicates you are happy for us to do this..
Find out about the cookies we have set and how we use them.






